Biblioteka - artykuły i publikacje
- Szczegóły
- Utworzono: środa, 06, maj 2020 14:46
Marcin Paś Cyberzagrożenie w dobie pandemii
Aktualna sytuacja pandemiczna spowodowała znaczący wzrost naszej aktywności w sieci. Przemierzanie pokładów internetowych dla niektórych jest narzędziem pracy, a dla innych źródłem rozrywki i samorozwoju. Niestety nie każdy wykorzystuje możliwości sieci zgodnie z prawem. Jak podaje CERT Polska (z ang. Computer Emergency Response Team), z miesiąca na miesiąc rośnie liczba cyberataków mających na celu pozyskanie naszych danych, wyłudzenia oraz włamania się na konta.
Częstą metodą ataku jest wykorzystanie naszej skłonności do pozyskiwania informacji w sieci. Przestępcy często wykorzystują chwytliwe i często poszukiwane tematy takie jak, koronawirus, akty terrorystyczne, działania wojenne, wypadki. Przykładowy schemat działania wygląda następująco. Wchodzimy na stronę internetową, która podszywa się pod portal informacyjny lub stronę policji. Na stronie umieszczony jest filmik, którego odtworzenie wymaga podania danych logowania do Facebooka. Nieświadoma ofiara wpisuje swoje dane, które stają się łupem internetowego przestępcy. Oszust wykorzystuje dostęp do naszego konta rozsyłając adres fałszywej strony do naszych znajomych lub prosi ich w prywatnych wiadomościach o natychmiastową pomoc pieniężną w związku z wymyśloną sytuacją życiową ( m.in. przy użyciu kodu BLIK).
Komunikat CERT Polska ostrzegający o zagrożeniu na fałszywej stronie internetowej
Adresy zainfekowanych stron możemy dostać również poprzez smsy, maile, komunikatory oraz fora internetowe. Bardzo często osoby rozsyłające szkodliwe adresy nie są tego świadome. Najważniejszymi wyznacznikami naszego działania w sieci powinny być rozsądek, wiedza i ograniczone zaufanie do nieznanych stron internetowych. W przypadku, gdy coś wzbudza naszą wątpliwość należy zweryfikować adres strony. Szczególną ostrożność należy zachować w sytuacjach, gdy jesteśmy proszeni o podanie naszych danych (np. loginy czy hasła). Najnowsze informacje i wskazówki dotyczące bezpieczeństwa w sieci, możemy przeczytać na stronie CERT Polska (www.cert.pl), który działa w ramach Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK). Bezpieczeństwa w sieci życzy mgr Marcin Paś
.....................................................................................................................................................................................................................................
Katarzyna Szablicka Czas pandemii
„Witaj, majowa jutrzenko,
świeć naszej polskiej krainie,
uczcimy ciebie piosenką
Która w całej Polsce słynie.
Witaj Maj, Trzeci Maj,
Dla Polaków błogi raj!”
Przypominam sobie słowa tej pięknej piosenki – pieśni patriotycznej pt.: „Mazurek 3 Maja”, której oryginalna wersja powstała w 40 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w kwietniu 1831 roku. Napisał je Rajnold Suchodolski – poeta i uczestnik powstania listopadowego – na kilka tygodni przed swą żołnierską śmiercią w wieku 27 lat. Autor muzyki jest nieznany.
Okazją do tych wspomnień jest oczywiście zbliżające się święto, ale nie tylko. Tymi słowami rozpoczęłam również swoje wypracowanie na maturze pisemnej z języka polskiego, wiele lat temu. W tym roku również młodzież przygotowuje się do egzaminu dojrzałości, ale jest zupełnie inaczej niż zazwyczaj. Za chwilę zakwitną kasztany – odwieczny symbol czasu w którem te egzaminy się od lat odbywają, a matur nie będzie. Młodzież przygotowuje się w domach, trwa nauczanie zdalne dla pozostałych uczniów. Pandemia coronawirusa zmieniła nasze życie. Musimy zachowywać dystans społeczny i stosować się do wielu obostrzeń i szeroko rozumianej profilaktyki, aby zachorowań było jak najmniej.
Dla wielu z nas nie jest to komfortowa sytuacja, że zmuszeni jesteśmy tak dużo przebywać w domach. Szczególnie źle wygląda to w rodzinach dysfunkcyjnych, gdzie ofiary przemocy narażone są na przebywanie ze swym oprawcą i bardzo często szukają pomocy w telefonie zaufania. Wychodząc na ulicę zakładamy maseczki. Nie wszyscy do tego nakazu się stosują, nie mając świadomości ile może to dołożyć pracy lekarzom i pielęgniarkom w obecnej sytuacji. Jako społeczeństwo jesteśmy niezmiernie wdzięczni tym ludziom którzy, narażając własne życie i zdrowie ratują innych pracując na wielogodzinnych dyżurach, ubrani w kombinezony, gogle, maseczki i rękawiczki ochronne. Należy im się szacunek, a słyszymy że niektórzy, traktują ich jak „trędowatych”, wzrasta hejt wobec nich.
„Nauczyliśmy się fruwać jak ptaki,
pływać jak ryby,
ale nie nauczyliśmy się żyć jak bracia” (M. L. King)
Czy zmiany spowodowane przez pandemię kogoś cieszą? Wydaje się, że tak! Cieszy się cała przyroda. Słychać głośniej śpiew ptaków, zwierzęta wychodzą dalej – na terytoria na których wcześniej nie przebywały. Widziałam zdjęcia lwów, które odpoczywały na asfaltowej jezdni - drodze po której wcześniej jeździły samochody terenowe.
A my ludzie, czy w tym szczególnym czasie, gdy mamy go tak dużo, dla własnej dyspozycji zastanowiliśmy się choć przez chwilę nad szeroko rozumianą – ekologią? Czy dbamy o segregację śmieci? Jak dużo używamy plastiku, który zalega tonami w morzach i oceanach? Czy możemy, czy chcemy to ograniczyć, aby chronić naszą ziemię? Sytuacja hydrologiczna w Polsce jest obecnie zła i grozi nam susza. Postarajmy się oszczędzać wodę w dobrze pojętym interesie nas wszystkich!
„Pewien mężczyzna siedzi w przedziale, w pociągu.
Na każdej stacji wstawał i patrzył przez okno zatroskany,
potem siadał i znów i wzdychał, wymawiając nazwę stacji.
Po czterech czy pięciu stacjach, współtowarzysz spytał zaniepokojony:
- czy coś złego się nie dzieje?
Wydaje mi się, że jest Pan bardzo zdenerwowany.
Człowiek spojrzał na niego i powiedział:
- Powinienem przesiąść się już dawno. Jadę w złym kierunku. Ale jest tak wygodnie i ciepło” (B. Ferrero)
Powoli wracamy do świata sprzed epidemii. Systematycznie odblokowywane jest życie społeczne. Nikt z nas dziś nie wie, czy tempo tych działań jest właściwe i dobre dla nas.
„Życie jest pełne niespodzianek. Są dni dobre i dni złe.
Istnieją problemy i różne biedy które wywołują nasze cierpienie.
Ale wyzwalają też czujność.
I często zmuszają nas do wyciągnięcia na światło dzienne
Najlepszej cząstki naszego ja” (B. Ferrero)